+381 60 387 7777 info@ddsdigitalstudio.com

Moj Blog

Lego kocke – nekad i sad

Da li ste se ikada zapitali šta je to sa Lego kockama što u nama budi sećanja na detinjstvo? 

Skoro da nema deteta koje u svojim rukama bar jednom nije držalo ove čudesne šarene kocke, blokove, platforme, figurice. 

Lego kocke vuku poreklo iz Danske, i starije su nego što u prvi mah možemo pomisliti. Naime, 2032. godine biće tačno sto godina od kako je tada četrdesetjednogodišnji stolar Ole Kirk Christiansen u svojoj radionici u Bilundu napravio svoje prve igračke od drveta. Dve godine kasnije, njegova firma dobila je i zvaničan naziv – Lego

Leg godt, iliti – Dobro se igraj, bila je parola njegove kompanije, ali tek se 1949. godine započelo sa proizvodnjom plastičnih kocki koje su mogle da se slažu jedna na drugu i međusobno povezuju. Patent je, doduše, bio preuzet iz Ujedinjenog Kraljevstva, ali je omogućio unapređenje proizvodnje.

Moto Lego grupe, na kome je i sam Kristijansen insistirao, i koji je kompaniju lansirao u neslućene visine, glasio je: Samo najbolje je dovoljno dobro. Dakle, nije se štedelo na kvalitetu materijala, a vreme će pokazati da je ova odluka bila i jedina ispravna.

Ipak, tek 1958. su kocke dobile svoj moderan, prepoznatljivi dizajn što je bilo omogućeno uvođenjem ABS polimera od koga su se kocke nadalje pravile.

Sada je pravi trenutak da se prisetite one velike kutije u kojoj su Lego kocke koje ste neumorno skupljali godinama. Izvadite je i  stavite na sto. Kada zaronite dlanovima u kutiju, čućete veselo zveckanje, kao da vas i posle ovoliko vremena zovu u novu avanturu. 

Lego kocke kao sinonim za dobru zabavu

Ako bih morala da skujem izraz koji bi najbolje opisao ono što Lego® nudi, to bio bio – arhitektura mašte.

Samo nebo je granica. Bilo da slažete Lego kocke sami, sa prijateljima, porodicom ili decom, dobra zabava je zagarantovana u Leg godt duhu. 

Da, neke kocke su se izgubile – ali one koje su ostale, nisu izgubile ništa na svom kvalitetu. 

Da, sve kockice su izmešane a vi više nemate uputstva za sklapanje – ali sigurno znate da vam uputstvo ni ne treba. 

Da, trebaće vam vremena da napravite ono što ste zamisliti – ali hej, nigde ne žurite. 

Zanimljivosti o univerzumu zvanom Lego kocke

Sigurno je da ima puno fun facts vezanih za Lego kocke, ali ovde bih se osvrnula na nekoliko najinteresantnijih. 

Da li ste recimo znali da su kockice proizvedene još davne 1963. kompatibilne sa današnjim kockama?

Ili da se svake sekunde proizvede oko 1,140 kockica?

Lego za potrebe malenih točkova za Lego vozila proizvodi više gume nego sami proizvođači guma!

Mogla bih do sutra da pričam o brojkama i statistici koji su uistinu impresivni, ali, gde je Leg Godt u tome? 

Lego figurice u akciji

Ipak, ne mogu a da ne pomenem još jedan statistički podatak. 

Od 1978. proizvedeno je preko 4 milijarde mini figurica. Da imaju svog Đepeta, kao što ga je imao Pinokio, ove figurice bile bi najmnogobrojniji narod na planeti Zemlji!

Kada smo već kod Lego figurica, da li ste znali da su one prvobitno nastale za potrebe Lego grada? Figurice su u to vreme po default-u morale biti žute i srećnog izraza lica.

Lego figurice prvo su počele da menjaju osećanja (sa licima koja su počela da oslikavaju tugu, zadovoljstvo, ljutnju) u seriji Lego pirata, a sledeći evolutivni korak bila je promena u boji figurice, koje su za potrebe Zvezdanih ratova poprimile boju ljudske kože.

Sve ovo ne iznenađuje obzirom da su figurice od samog starta imale čovekoliko obličje, čovekolika osećanja, čovekolike profesije, pa je na kraju i boja kože morala da isprati taj ljudski element. 

Od svih pravila vezanih za izgled Lego figurica ostalo je na snazi samo jedno. Naime, filmske teme povlače za sobom figurice sa kožom u ljudskim bojama, dok Lego teme zadržavaju žute figurice (izuzeci su Lego friends i Lego duplo).

Obzirom da već imaju sve ljudske karakteristike, bilo je samo pitanje vremena kada će ove simpatične figurice i da ‘progovore’, a to se i desilo već 2014. godine nakon premijere animiranog filma The Lego Movie.

Lego Fan Club

Lego ima i svoj klub obožavatelja, koji imaju svoje društvene stranice na kojima diskutuju i brejnstormuju na temu svojih omiljenih kockica, a nisu im strana ni okupljanja na kojima dele svoju strast ka ovoj igri.

Kolekcionarstvo je naravno priča za sebe – ima ljudi koji su pasionirani kolekcionari sa brojem kockica koje se mere u milionima.

Možda niste ni svesni, ali ako zavirite u sadržaj one svoje gorepomenute kutije, shvatićete da ste i vi u neku ruku kolekcionari u svom mikro Lego kosmosu.

Legomanija 

Nakon svega ispričanog, bilo je za očekivati da se prodaja kockica poput vatre proširi i na druge zemlje, a otvoren je i prvi Legoland – naravno, u Bilundu, da bi se kasnije otvorili i drugi. Danas ima preko 10 Legolenda širom sveta, sa još nekoliko koji su u fazi izgradnje.

Što se tiče kontinentalne zastupljenosti, nema ih jedino u Severnoj Americi, Africi i Australiji, dok Evropa i Kina prednjače po broju ovih tematskih parkova gde snovi sreću javu.

Jedini tematski park koji po svojoj planetarnoj popularnosti može da parira Legolendu jeste Diznilend.

Lego kao društveno inkluzivna kompanija

Kako bi slepoj i slabovidoj deci pomogao da uče kroz igru, Lego je kreirao i verziju kockica sa Brajevim slovima & brojevima, dostupnu na više svetskih jezika. Ovaj inkluzivni trenutak izdvaja Lego kao kompaniju koja je spremna da pomera granice i opravda poverenje društva koje uživa već skoro čitav jedan vek. 

Budućnost Lego brenda

Nema sumnje, Lego nije samo kompanija, Lego je misaona imenica, i kao takav, nastaviće da šalje slobodarski impuls čak i onda kada AI naivno pomisli da je zavladala svetom. 

Zato, podržite Lego. Umesto što deci kupujete telefone i gedžete, kupite im za početak jedan set Lego kockica i uživajte u trenutku kada shvate da Minecraft nije jedini svet koji mogu da stvore, a da je Lego svet još i lepši jer su ga stvorili uz pomoć svojih deset prstiju. 

Za sve dodatne informacije, možete mi se obratiti putem Contact formulara.